Ordino
Πιπίνου 92
Αθήνα 104 46
τηλ: +30 210 8223798
email: ordino@ordino.gr
• Διδασκαλία
Άννα Γριβάκου και οι τακτικοί συμμετέχοντες του μαθήματος "Θέατρο και Φωνή (Αναστασία Γκίκα, Κωνσταντίνα Μανθοπούλου, Σοφία Παπαδημητρίου)
• Χρόνος
24,25,26 Νοεμβρίου 2017
• Διάρκεια
16 ώρες
• Προθεσμία για δήλωση συμμετοχής
22 Νοεμβρίου
• Τόπος
Λάρισα, στούντιο TangoLarissa, Ρούσβελτ 25
• Περιγραφή
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗΣ
« ΘΕΑΤΡΟ & ΦΩΝΗ »
αναζητώντας το αυθεντικό
Λάρισα, 24 – 26 Νοεμβρίου
συντονίζει η ηθοποιός Άννα Γριβάκου,
μαζί με τους τακτικούς συμμετέχοντες
του μαθήματος «Θέατρο & Φωνή»
«Φόρεσα ένα κοστούμι που δεν μου ταίριαζε, και με πέρασαν για κάποιον που δεν ήμουν, και δεν είπα τίποτα, και χάθηκα». Φερνάντο Πεσσόα
«Έφτασα τότε στην Καρχηδόνα / Φλεγόμενος φλεγόμενος φλεγόμενος φλεγόμενος
Εκσπάς με Κύριε / Εκσπάς Κύριε / Φλεγόμενος». Τ.Σ.Έλιοτ
Το σεμινάριο «Θέατρο & Φωνή / αναζητώντας το αυθεντικό» είναι μια εισαγωγή σε έναν τρόπο δουλειάς, που σκοπό έχει να αφυπνίσει τις δημιουργικές δυνατότητες των συμμετεχόντων, μέσα από την έντονη κίνηση και την απελευθέρωση της φωνής. Απευθύνεται σε ηθοποιούς, χορευτές, φοιτητές δραματικών σχολών και εργαστηρίων και στον καθένα που επιθυμεί να γευτεί τη χαρά και τις προκλήσεις της ενασχόλησης με το σωματικό θέατρο.
Το εργαστήριο συντονίζει η ηθοποιός Άννα Γριβάκου και εμψυχώνουν με τη συμμετοχή τους, οι τακτικοί συμμετέχοντες του μαθήματος «Θέατρο και Φωνή», έτσι όπως αυτό διεξάγεται στο συνεργατικό στούντιο Λάθος Κίνηση, στην Αθήνα, τα τελευταία χρόνια. Ευχόμαστε πως όλοι μαζί θα δημιουργήσουμε ένα κλίμα συναδελφικότητας και αμοιβαίας εμπιστοσύνης, ώστε να αναμετρηθεί o καθένας με τα προσωπικά του όρια και να τα υπερβεί.
Λίγα λόγια για το σεμινάριο:
Στην καθημερινότητα , οι ρόλοι που παίζουμε, περιορίζουν το σώμα , τη συνείδηση και τις συγκινήσεις μας και κρύβουν το αληθινό μας πρόσωπο ακόμα και από εμάς τους ίδιους. Στο θέατρο, η διαδικασία διερεύνησης του ρόλου, ξεκινάει από την απελευθέρωση του σώματος και της φωνής του ηθοποιού και αποσκοπεί στην αυτό-αποκάλυψη του ηθοποιού μέσα από τη «μάσκα» του ρόλου. Έτσι, ο Άμλετ, η Ιουλιέτα, ο Βάκχος, η Μήδεια, η Αντιγόνη, ο Οιδίποδας αποκτούν υπόσταση και γίνονται ο καθρέφτης, όπου ο θεατής αντικρίζει το δικό του κρυμμένο πρόσωπο.
«Το σώμα είναι μνήμη»
Επιτρέποντας στο σώμα να κινηθεί με διαφορετικό τρόπο από το συνηθισμένο, ανοίγουμε μία πόρτα προς την εσωτερική ζωή: τον πόνο, την αγάπη , το πάθος , που φέρουμε ως άνθρωποι. Η εξωτερίκευση αυτής της ζωής οδηγεί σε νέες ανακαλύψεις. Στην πραγματικότητα, δεν «αποκαλύπτουμε ό,τι ανακαλύπτουμε» αλλά «αποκαλύπτοντας ανακαλύπτουμε». Με τον τρόπο αυτό βρίσκουμε την προσωπική μας σύνδεση με το κείμενο και συλλέγουμε «στιγμές αλήθειας» για τη δημιουργία του ρόλου.
Στη διάρκεια του σεμιναρίου «Θέατρο & Φωνή / αναζητώντας το αυθεντικό» η διαδικασία εξελίσσεται σταδιακά. Η χαλάρωση και οι ομαδικοί διαλογισμοί γίνονται η πύλη απ’ όπου το σώμα αφήνει πίσω του την ένταση της ημέρας και προετοιμάζεται για να μπει σε μια κατάσταση αυξημένης δεκτικότητας. Με τη βοήθεια της μουσικής, ενθαρρύνονται αρχικά οι ήπιοι και στη συνέχεια οι γρήγοροι, αυθόρμητοι σωματικοί ρυθμοί. Στόχος είναι το ζέσταμα του σώματος και η προετοιμασία του οργανισμού για το άνοιγμα της φωνής και των συναισθημάτων.
Η φωνή, ως αντήχηση της μοναδικότητας μας, συνδέεται άμεσα με τη σωματική μας κατάσταση, τον τρόπο που αναπνέουμε, τα ψυχικά χαρίσματα, τις εμπειρίες μας κ.α. Στη διάρκειά του σεμιναρίου, ατομικές και ομαδικές φωνητικές ασκήσεις, δίνουν την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να ξεπεράσουν το φόβο και τη συστολή και να ανακαλύψουν τα ύψη και τα βάθη της φωνής τους. Συνδέοντας τη φωνή με τη δύναμη του σώματος, της αναπνοής και των συναισθημάτων, η φωνή αποκτάει δύναμη και μπορεί να γίνει φορέας ακόμα και των πιο λεπτών δονήσεων, αφήνοντας το αποτύπωμά της στο χώρο και τους θεατές.
Την παραπάνω διαδικασία συμπληρώνει η εργασία με το κείμενο. Το κείμενο λειτουργεί ως όχημα και ως έμπνευση. Ο θεατρικός ρόλος είναι αρχικά –παραδοσιακά- μία λογοτεχνική κατασκευή, την οποία ο ηθοποιός καλ
• Προϋποθέσεις συμμετοχής
Ανοιχτό
• Αριθμός συμμετεχόντων
12
• Κόστος συμμετοχής
120 ευρώ
• Στοιχεία επικοινωνίας
κινητό: 6933321531 , email:annagriv@hotmail.com
• Ημερομηνία δημοσίευσης:
16/11/2017