Γεννηθηκε στον Πειραια το 1958 -Απόφοιτος της Δραματικής Σχολής του Θεάτρου Τέχνης Κάρολου Κουν (1958)-Συνεργάστηκε με το Θέατρο Τέχνης -Στη συνέχεια συνεργάστηκε ως ηθοποιός και βοηθός σκηνοθέτη με την "Oμάδα Θέαμα " του Γ. Κακλέα -και με το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Καλαμάτας -Συνεργάστηκε με τον Γ. Αρμένη στο Νέο Ελληνικό Θέατρο, σαν ηθοποιός και βοηθός σκηνοθέτης . -Καθηγητής Υποκριτικής σε διαφορες σχολες-ΠΡΑΞΗ ΕΠΤΑ -Σκηνοθέτησε τις παραστάσεις:"Οι Περιπέτειες του Τζιτζιρή" του Γ. Αρμένη για το Ν.Ε.Θ., "Ε, Ψιτ!" του Τ. Χρυσούλη για το θέατρο Ελυζέ και "Σ' Αγαπώ... και μου Λύπης" Booze Cooperativa 2006-07 -Έχει συμμετάσχει σε τηλεοπτικές σειρές (σαν ηθοποιός αλλά και σαν βοηθ. σκηνοθέτης), σε ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους: (Εύφημη μνεία A' Αντρικού Ρόλου στο φεστιβάλ φανταστικού κινηματογράφου 2005, Α' Βραβείο Θεσσαλονίκης ανεξάρτητων κινηματογραφιστών 2004-)"86400" του Κ. Τσακίρη και σε διάφορες διαφημίσεις. -Το 2007-08 πρωταγωνίστησε στην παράσταση "Σπιρτόκουτο" του Γ. Οικονομίδη στο θέατρο Βικτώρια, σε σκηνοθεσία Δ. Κομνηνού.
-Υπήρξε ιδρυτικό μέλος της ομάδας Λαβύρινθος που με την καθοδήγηση του Ρύσαρντ Τσίσλακ (του μεγάλου ηθοποιού του Γκροτόφσκι) οργάνωσαν σειρά εργαστηρίων και παραστάσεων. 2015-16 Ιδρυτικο μελος της ομαδας HashArt σκηνοθετει την παρασταση “Γλάρος...αυτό ήθελα να πω'' στο θεατρο Παπαγάλος... (2016)
|